Pirmasis puslapis > Teminė informacija > Naujienos > AR TURĖSIME PIRMĄJĄ DEMONTUOTĄ UŽTVANKĄ LIETUVOJE?

 

AR TURĖSIME PIRMĄJĄ DEMONTUOTĄ UŽTVANKĄ LIETUVOJE?

Gegužės 16 d. yra minima Pasaulinė žuvų migracijos diena. Šią dieną daugelyje pasaulio šalių organizuojami renginiai, kuriais siekiama atkreipti visuomenės dėmesį į migruojančių žuvų išnykimo grėsmę bei tuo pačiu į blogėjančią vandens ekosistemų būklę.

 

Pirmą kartą Lietuvoje Pasaulinės žuvų migracijos dienos proga gegužės 14 d. vyko Salantų regioninio parko direkcijos ir programos KURK LIETUVAI organizuojama virtuali konferencija „Žuvų migracijos kelių atkūrimas Lietuvoje“. Šioje konferencijoje įvairių aplinkosaugos sričių atstovai dalinosi patirtimis, sėkminga kitų šalių užtvankų demontavimo praktika ir diskutavo apie žuvų migracijos kelių atkūrimą Lietuvos upėse. Renginyje buvo pristatytas Salantų regioninio parko direkcijos inicijuotą, pirmąjį šalyje Salantų miesto užtvankos demontavimo projektą, kuriuo siekiama pašalinti kliūtį žuvų migracijai.

 

Aplinkos apsaugos agentūra ypatingai džiaugiasi atverti laisvus lašišinių žuvų migracijai kelius į Salanto upės aukštupį idėja, nes planuojama įgyvendinti pačią efektyviausią ir priimtiniausią aplinkai priemonę, nepažeidžiant ir vietos gyventojų interesų. Pasak Hidrografinio tinklo skyriaus vedėjo Gintauto Sabo  tai pirmasis, bet labai reikšmingas žingsnis ir pavyzdys kaip galima bendradarbiaujant su vietinėmis valdžios institucijomis ir bendruomenėmis prisidėti prie vandens ekosistemų atkūrimo bei pasiekti teigiamą sutarimą, kai laimi visos suinteresuotos pusės.


Pasaulinėje praktikoje yra labai daug užtvankų demontavimo pavyzdžių, kai panaikinus kliūtis žuvų migracijai anadrominės bei kitos  žuvų rūšys pasirodė upių aukštupiuose,  ir tokie atvejai yra laikomi aplinkosaugine sėkme bei atnešantys šalims ekonominę naudą.
Lietuvoje yra labai daug užtvankų, kurios neturi savininko, nesukuria naudos yra nenaudojamos, be to žuvims užkerta kelius natūraliai jų prigimčiai – migruoti. Jos negali pasiekti savo nerštaviečių – tiesiog pasmerktos išnykti. Užtvankos yra migruojančioms žuvims neįveikiama kliūtis, tai viena iš pagrindinių priežasčių kodėl nyksta vertingiausių migruojančių žuvų rūšys, - pasakoja Gintautas Sabas.


„Užtvankų demontavimo nauda yra labai akivaizdi: tai pagerėjusi upės vandens kokybė, atsikuriančios lašišinių žuvų populiacijos, tuo pačiu atstatyti ir kitų vertingųjų nykstančių žuvų rūšių ištekliai ir vandens flora fauna. Taip pat uždumblėjusių ir užžėlusių tvenkinių akvatorijusiose atsikuria natūrali upės vaga su jai būdingomis vandens ekosistemomis, panaikinami nuo "perkaitusių" tvenkinių vasarą sklindantys nemalonūs kvapai, atkuriamas natūralus gamtinis kraštovaizdis, sukuriamos palankesnės sąlygos upių vandens turizmui baidarėmis, galima grožėtis natūraliomis gamtinėmis vertybėmis“, - privalomumus dėsto Gintautas Sabas.


Taip pat užtvankų demontavimas - tai pati geriausia prevencinė priemonė siekiant išvengti užtvankos avarijos katastrofinių padarinių. Pasenusios ir tinkamai neprižiūrimos užtvankos reikalauja didelių investicijų, norint jas renovuoti. Užtvankų avarijų grėsmė kelia didelį pavojų žmonių sveikatai, jų turtui ir aplinkai.


Panašu, jog turėsime pirmąją demontuotą užtvanką Lietuvoje - tai Salantų miesto užtvanka.