Pirmasis puslapis > Teminė informacija > Naujienos > Ftalatai: pavojinga cheminė medžiaga, randama Kuršių mariose ir Baltijos jūroje

 

Ftalatai: pavojinga cheminė medžiaga, randama Kuršių mariose ir Baltijos jūroje

Aplinkos apsaugos agentūros atliktas monitoringas parodė, kad ftalatai plačiai paplitę Kuršių marių ir Baltijos jūros vandenyje  per dešimtmetį iki 2020 m. koncentracijų viršijimai nustatyti visame tiriamame rajone.

 

Ftalatai  viena gausiausiai naudojamų medžiagų plastiko gamyboje bei chemijos pramonėje. Jie beveik visada aptinkami minkštesnės plastmasės (PVC) gaminiuose, siekiant padidinti jų minkštumą, skaidrumą, lankstumą ir ilgaamžiškumą. Šių medžiagų gausu dažų, klijų, grindų dangų, plastikinių butelių, įvairių maisto laikymui skirtų indų, drabužių, žaislų, medicinos priemonių gaminiuose, kosmetikoje. Ftalatai nėra stipriai įsitvirtinę plastike, todėl į aplinką patenka visą plastikinio daikto naudojimo laikotarpį. Tyrimų rezultatai parodė, kad į paviršinius vandens telkinius ftalatai patenka daugiausia su nuotekomis.

 

Ftalatai yra toksiški vandens organizmams, kaupiasi maisto grandinėje, gali sukelti endokrininės sistemos sutrikimus, astmą, onkologines ligas. Vienas daugiausia tiriamų ftalatų  di(2-etilheksil ftalatas (DEHP)  išsiskiria savo toksiškumu, bioakumuliacinėmis savybėmis. Dėl šio ftalato aplinkos kokybės standartus viršijančių koncentracijų Kuršių marių ir Baltijos jūros cheminė būklė neatitinka geros. DEHP įtrauktas į prioritetinių pavojingų medžiagų sąrašą - jo išleidimas į gamtinę aplinką turi būti nutrauktas iki 2033 m.

 

DEHP ir kitų ftalatų plastikiniuose gaminiuose ribojimai Europoje prasidėjo nuo 1999 metų  šeši ftalatai buvo uždrausti žaisluose ir vaikų priežiūros prekėse. Pagal galiojančius ES teisės aktus, šiuo metu į rinką negali patekti gaminiai, kuriuose ftalatų koncentracija bus lygi arba didesnė nei 0,1 % plastifikuotos medžiagos masės.

 

Daugiau informacijos apie taršą ftalatais ir Baltijos jūros bei Kuršių marių vandenų būklę rasite čia.

 

Vidutinė metinė DEHP koncentracija Kuršių marių ir Baltijos jūros vandenyje 2010–2020 m.

Vidutinė metinė DEHP koncentracija Kuršių marių ir Baltijos jūros vandenyje 2010–2020 m.