Pirmasis puslapis > Teminė informacija > Naujienos > EUROPOS JUDUMO SAVAITĖ 2020: JUDUMAS – BE JOKIOS TARŠOS!

 

EUROPOS JUDUMO SAVAITĖ 2020: JUDUMAS – BE JOKIOS TARŠOS!

Jau visai netrukus prasidės didžiausia tvaraus judėjimo kampanija pasaulyje – Europos judumo savaitė. Darnų judumą ir aplinkos tausojimą skatinanti kampanija, kaip ir kiekvienais metais, vyks rugsėjo 16–22 dienomis. Pagrindinis šių metų Europos judumo savaitės šūkis – „Judumas – be jokios taršos!“.

 

Ši kampanija skirta atkreipti visuomenės dėmesį į neigiamą transporto poveikį aplinkai ir žmonių sveikatai, skatinti Europos miestus ir savivaldybes diegti ir populiarinti aplinkai draugiškas transporto priemones, o gyventojus – automobilį keisti dviračiu, ėjimu pėsčiomis, viešuoju transportu ar kitokiu „žalesniu“ susisiekimo būdu. Europos judumo savaitės metu vyksta įvairios šviečiamosios, pramoginės veiklos, o iniciatyvą vainikuoja tradicinė Diena be automobilio, raginanti bent vienai dienai atsisakyti nuosavo automobilio.

Kasmet prie iniciatyvos prisijungia ir daugelis mūsų šalies savivaldybių. Kiekviena kampanijoje dalyvaujanti savivaldybė pati sprendžia, kokius renginius organizuos savo bendruomenei. Populiariausios vykdomos veiklos: žygiai pėsčiomis ar dviračiais, įvairūs konkursai, varžybos, koncertai, viešos diskusijos, sporto pamokėlės, automobilių išmetamų teršalų kontrolė ir pan.

Sumanymas kartą per metus rengti Europos judumo savaitę kilo populiarėjant Dienos be automobilio akcijai, kuri gyvuoja nuo 2002 metų. Iniciatyva organizuoti vienos dienos akciją „Mieste – be savo automobilio“ pirmą kartą buvo paskelbta 1998 m. Prancūzijoje. Ją greitai perėmė ir kitos šalys. Šią miestų organizuojamą akciją 2000 m. parėmė Europos Komisija. 2001-aisiais 31 Europos valstybės ministrai ar įgaliotieji atstovai pasirašė deklaraciją, kuria pasižadėjo skatinti miestų savivaldos institucijas kasmet rugsėjo 22 d. rengti Dieną be savo automobilio bei talkinti organizuojant šią tarptautinę akciją, o jos metu ypač daug dėmesio skirti visuomenės aplinkosauginiam švietimui, populiarinti „žaliąjį“ transportą, raginti gyventojus vaikščioti pėsčiomis. Dienos be savo automobilio sėkmė paskatino akciją išplėtoti ir ją rengti visą savaitę.

Aplinkos ministerija, koordinuojanti Europos judumo savaitės kampaniją Lietuvoje, kviečia įvairias įmones aktyviai organizuoti šviečiamuosius renginius apie aplinkai draugiškų transporto priemonių naudojimą, kurti vidines darbuotojų skatinimo, motyvavimo priemones rinktis netaršų transportą bei dalyvauti „Judriausios įmonės“ konkurse. Organizacijos, norinčios dalyvauti, kviečiamos apie tai pranešti bei pateikti organizuojamų veiklų sąrašą iki rugsėjo 14 d. el. paštu regina.kalisaityte@am.lt.