Pirmasis puslapis > Teminė informacija > Naujienos > Dvigeldžiai moliuskai – azotui ir fosforui šalinti vandens telkiniuose

 

Dvigeldžiai moliuskai – azotui ir fosforui šalinti vandens telkiniuose

Lietuvoje vykdyti eksperimentiniai projektai Platelių ežere ir Kuršių mariose parodė, kad ant įrengtų auginimo sistemų dvigeldžiai moliuskai sėkmingai įsikuria ir auga, šalindami iš vandens ekosistemos azotą ir fosforą. Aplinkos apsaugos agentūra, bendradarbiaudama su Klaipėdos universiteto ekspertais, vykdo tyrimą, kuris leis įvertinti tinkamiausius dreisenų auginimo scenarijus, rizikas ir galimybes.

 

„Dvigeldis moliuskas arba paprastoji dreisena savo forma ir gyvenimo būdu primena midijas, tačiau tai nėra giminingos rūšys. Dreisenos pasižymi tuo, kad minta dumbliais ir filtruodamos vandenį šalina jame susikaupusį azotą bei fosforą. Yra mokslinių tyrimų, įrodančių, kad šie moliuskai gali būti veiksminga priemonė vandens kokybės gerinimui", – pasakoja Aistė Kubiliūtė, Jūros aplinkos vertinimo skyriaus vedėja.

 

Kuršių marios stipriai eutrofikuotos dėl vandens telkinyje esančių perteklinių maistmedžiagių – azoto ir fosforo – kiekių, kurie daugiausia patenka iš sausumos taršos šaltinių. Tai lemia intensyvesnį dumblių vystymąsi ir vandens „žydėjimą". Europoje ir Lietuvoje išbandytos dvigeldžių moliuskų auginimo sistemos parodė, kad jos gali būti pritaikytos kaip vandens kokybės gerinimo ir eutrofikacijos mažinimo priemonė. Kuršių mariose augantis dvigeldis moliuskas yra šiam tikslui labiausiai tinkama rūšis dėl gebėjimo formuoti gausias kolonijas ant įvairių substratų, atsparumo nepalankioms aplinkos sąlygoms ir efektyvaus vandens filtravimo.

 

Tyrimai parodė, kad pietinė marių dalis, kur ir yra išplitusios dreisenos, yra labiausiai tinkamos vietos jų biomasės auginimui dėl mažo vandens druskingumo, mažesnių srovių, didesnių gylių, taip pat atsižvelgiant į socioekonominius veiksnius ir kitus apribojimus – vandens kelius, saugomas teritorijos ir pan. Labiausiai rekomenduojama įrengti ūdos tipo sistemas. Tai vandens paviršiuje ištiestos auginimo virvės su juostiniais ir tinkliniais kolektoriais, palaikomos plūdurų 0,5–3,5 m gylyje. Jas įrengti rekomenduojama balandžio pabaigoje–gegužės viduryje ir auginti 24 mėnesius.

 

Daugiau informacijos apie vykdomą projektą tarpinėje ataskaitoje. Ji parengta įgyvendinant paslaugų pirkimo sutartį „Filtruojančių dvigeldžių moliuskų auginimo ir surinkimo metodikos biogeninių medžiagų šalinimui iš Kuršių marių parengimas" pagal įgyvendinamą projektą „Priemonių programos atnaujinimas ir priemonių gerai Lietuvos Baltijos jūros aplinkos būklei pasiekti įgyvendinimas", kuris finansuojamas pagal Lietuvos žuvininkystės sektoriaus 2014–2020 metų veiksmų programos šeštojo Sąjungos prioriteto „Integruotos jūrų politikos įgyvendinimo skatinimas" priemonę „Žinių apie jūros būklę gerinimas".