Pirmasis puslapis > Teminė informacija > Naujienos > PARTNERYSTĖS PRADŽIA: SUSITIKIMAS SU JAV APLINKOS APSAUGOS AGENTŪROS ATSTOVU

 

PARTNERYSTĖS PRADŽIA: SUSITIKIMAS SU JAV APLINKOS APSAUGOS AGENTŪROS ATSTOVU

 

 

Rugpjūčio 23 d. Aplinkos apsaugos agentūroje apsilankė atstovas iš JAV Aplinkos apsaugos agentūros. Susitikimo metu buvo pasidalinta patirtimi apie cheminių medžiagų stebėseną aplinkoje, atliekamus tyrimus ir aptartos bendradarbiavimo galimybės.


Pagrindinis dėmesys buvo teikiamas per- ir polifluorintoms medžiagoms arba dar kitaip vadinamos PFAS, kurios naudojamos nelipnioms, vandeniui, dėmėms ir riebalams atsparioms medžiagoms gaminti (pvz., plastikinės dėžutės, neperšlampama tekstilė, maisto produktų pakuotės ir pan.). Tai cheminių medžiagų grupė, kuri yra paplitusi visoje mūsų aplinkoje, t. y. net ir nedideliais kiekais aptinkamos ore, dirvožemyje, vandenyje, o taip pat net ir maiste.


Dr. Andrew J.R. Gillespie, JAV Aplinkos apsaugos agentūros Nacionalinės poveikio tyrimų laboratorijos asocijuotas direktorius, pristatė, kaip atliekamas šių cheminių medžiagų monitoringas ir atliekami moksliniai tyrimai JAV, siekiant pagerinti šių medžiagų nustatymą, atnaujinti ir patobulinti analitinius metodus.


Aplinkos apsaugos agentūros atstovai taip pat pasidalino patirtimi, vykdant valstybinį monitoringą bei atliekant tyrimus dėl per- ir polifluorintų medžiagų koncentracijos nustatymo paviršiniuose vandenyse. 


Paskutiniu metu PFAS tema tampa vis aktualesnė. Pagrindinė problema, jog tai yra gana mažai žinoma cheminių medžiagų grupė. Per- ir polifluorintos medžiagos sunkiai skyla, todėl kaupiasi aplinkoje. Taip pat pasižymi dideliu mobilumu, todėl jos aptinkamos net ir labiausiai nutolusiuose regionuose, pavyzdžiui, Arktyje. Sudėtingos šių medžiagų pašalinimo iš vandens technologijos lemia labai didelius vandens išvalymo kaštus. Įtakos turi ir žmogaus sveikatai. 


Temos aktualumą lemia ne tik tai, kad dėl didėjančių pramoninės gamybos apimčių ir visuotinio vartojimo PFAS greitai plinta aplinkoje ar didėja jų koncentracijos kiekiai, bet taip pat ir dėl priežasties, jog nėra standartizuotų metodų, kaip tirti šias medžiagas, todėl yra labai svarbu apie tai kalbėti ir dalintis turima patirtimi tarptautiniu lygmeniu. Susitikimo metu buvo aptartos abiejų institucijų bendradarbiavimo galimybės mokslinių tyrimų srityje, ne tik tiriant PFAS.

 

Šis susitikimas žymi partnerystės pradžią tarp JAV ir Lietuvos Aplinkos apsaugos agentūrų.