Pirmasis puslapis > Teminė informacija > Naujienos > PASITIKRINKITE, AR NEPERKATE IŠ RINKOS PAŠALINTŲ PAVOJINGŲ PRODUKTŲ

 

PASITIKRINKITE, AR NEPERKATE IŠ RINKOS PAŠALINTŲ PAVOJINGŲ PRODUKTŲ

Kiekvieną dieną vartotojai visoje Europoje nusiperka milijoną produktų manydami, kad jie yra saugūs. Dažniausiai taip ir yra, tačiau pasitaiko atvejų, kai į rinką vis dėl to patenka produktai, kurie, yra pavojingi žmonių sveikatai ir aplinkai, pavyzdžiui, dėl savo cheminės sudėties. Europos Sąjungoje siekiama maksimaliai užtikrinti vartotojų saugumą, todėl sukurta skubaus įspėjimo apie pavojingus ne maisto produktus sistema – „Safety Gate“. Naudojantis šios sistemos duomenimis, kiekvienas ES vartotojas gali pasitikrinti, ar jo įsigytas produktas nėra iš rinkos pašalintų produktų sąraše.

 

Europos Komisija bendradarbiauja su gamintojais, importuotojais, platintojais ir  ES valdžios institucijomis, kad pavojingos prekės būtų kaip įmanoma greičiau aptinkamos ir apie jas būtų pranešta. Mokslininkai, inspektoriai ir technikai atlieka bandymus ir patikrinimus, kad nustatytų rinkoje esančius pavojingus produktus. Kasdien yra gaunami ES šalių narių nacionalinių institucijų pranešimai apie jų rinkose aptiktus pavojingus produktus. Šie pranešimai siunčiami naudojantis skubaus įspėjimo apie pavojingus ne maisto produktus sistema – „Safety Gate“. Pranešimuose pateikiama informacija apie aptiktų pavojingų produktų rūšį, dėl jų kylančią riziką ir priemones, kurių buvo imtasi ES šalių narių nacionaliniu lygmeniu, siekiant užkirsti kelią prekybai jais arba juos apriboti. „Safety Gate“ leidžia greitai keistis informacija tarp ES valstybių narių ir Europos Komisijos apie nesaugius ne maisto produktus, keliančius pavojų aplinkai, vartotojų sveikatai ir saugai.

Skubaus perspėjimo sistema yra susieta su specialia vieša interneto svetaine https:///ec.europa.eu/consumers/rapid-alert-system, kurioje kiekvienas gali apsilankyti ir patikrinti, kuris produktas netūrėtų būti parduodamas. Kiekvieną savaitę pavojingų prekių sąrašas yra skelbiamas šioje svetainėje. Čia galima aptikti daugybę prekių, kurios yra pašalintos iš rinkos, nes neatitinka REACH ir CLP reglamentų reikalavimų, pvz. klijai, kurie savo sudėtyje turi per didelį tolueno kiekį, ar auskarai, kuriuose yra draudžiamas nikelis.

Pastebėję, kad rinkoje esantis produktas gali kelti pavojų aplinkai, vartotojų sveikatai ir saugai, galite kreiptis į Valstybinę vartotojų teisių apsaugos tarnybą (el. paštu tarnyba@vvtat.lt), kuri atliks tyrimą bei imsis priemonių vartotojų saugai užtikrinti.