Pagal galiojantį Paviršinių vandens telkinių tvarkymo reikalavimų aprašą, vandens telkinio tvarkymo darbus draudžiama vykdyti vandens paukščių perėjimo, pavasarinio žuvų neršto ir migracijos laikotarpiu nuo kovo 15 iki birželio 30 dienos.
Atkreipiame dėmesį, kad pašalinta augalija ir dugno nuosėdos negali būti sandėliuojamos, šalinamos ar paskleidžiamos vandens telkiniuose, pelkių ir šaltinynų teritorijose, akmenynuose, natūraliose pievose, saugomų rūšių radavietėse ir augavietėse, potvynių užliejamose teritorijose ir vandens telkinių pakrančių apsaugos juostose.
Šalinant dugno nuosėdas ir pjaunant makrofitus, labai svarbu atkreipti dėmesį į tai, kad iškastas dugno nuosėdas ir nupjautos vandens augmenijos biomasę būtina iš karto surinkti ir išvežti sutvarkyti už vandens telkinio pakrantės apsaugos juostos, t. y. kuo toliau už tiesioginės paviršinės vandens prietakos baseino ribų. Nesurinkta vandens augalų biomasė supūva vandens telkinyje, todėl toks makrofitų pjovimas nė kiek neprisideda prie vandens telkinio kokybės ir aplinkos gerinimo, o tik sudrumsčia vandenį arba net paskatina vandens augalijos plėtimąsi (kai susmulkinami ir paskleidžiami augalų šakniastiebiai ir pumpurai).
Taip pat primename, kad norint atlikti vandens augalijos pjovimo ir vandens telkinio valymo darbus į saugomas teritorijas nepatenkančiuose telkiniuose, kai tvarkomas plotas yra nuo 4 iki 10 arų, būtina apie tai pranešti Aplinkos apsaugos agentūrai ir gauti leidimą.
Pastaba: vandens telkinių tvarkymo ribojimai netaikomi vykdant darbus miestų ir miestelių teritorijose, kurios teisės aktų nustatyta tvarka priskirtos rekreacinėms teritorijoms.
Pranešti apie daromą ar padarytą aplinkos apsaugos pažeidimą galima bendruoju pagalbos centro telefonu 112 arba Pranešimų priėmimo skyriaus telefono numeriu (8 5) 273 2995. Daugiau informacijos, kaip galima pranešti apie pastebėtus pažeidimus, rasite paspaudę šią nuorodą.
Pateikiame keletą dugno nuosėdų ir makrofitų šalinimo blogos praktikos pavyzdžių.