Pirmasis puslapis > Teminė informacija > Naujienos > SEMINARE DISKUTUOTA APIE FARMACINIŲ MEDŽIAGŲ PATEKIMĄ Į BALTIJOS JŪRĄ IR GALIMUS SPRENDIMO BŪDUS

 

SEMINARE DISKUTUOTA APIE FARMACINIŲ MEDŽIAGŲ PATEKIMĄ Į BALTIJOS JŪRĄ IR GALIMUS SPRENDIMO BŪDUS

Farmacinių medžiagų patekimas į vandens telkinius ir Baltijos jūrą tampa vis aktualesne ekologine problema. Šios medžiagos daro žalą žuvims ir visai vandens aplinkai.

 

Farmacinės medžiagos pasiekia aplinką įvairiais būdais. Veterinariniai vaistai patenka į dirvožemį ir požeminį vandenį kartu su gyvulininkystės ūkiuose tvarkomu mėšlu, o žmogaus vartojami vaistai patenka į paviršinius vandenis iš gyvenamųjų namų ir ligoninių kartu su nuotekomis.

 

 

Labai svarbu atkreipti dėmesį, kad senų ir nebenaudojamų vaistų jokiu būdu negalima išpilti į klozetą ar kriauklę. Lietuvoje tokius preparatus nemokamai priima visos vaistinės. Iš gyventojų priimamus naikintinus vaistinius preparatus vaistinės toliau perduoda pavojingų atliekų tvarkymo įmonėms. Nebenaudojamus vaistus taip pat galima atvežti į didelių gabaritų atliekų surinkimo aikšteles, kuriose įrengtos specialios talpos pavojingoms atliekoms.

 

Gruodžio 5 dieną Klaipėdoje vyko Aplinkos apsaugos agentūros ir Klaipėdos universiteto Jūros tyrimų instituto organizuotas baigiamasis projekto „MORPHEUS“ seminaras, kurio tikslas – apžvelgti naujausius duomenis apie farmacinių medžiagų vartojimą, jų išleidimą iš atrinktų nuotekų valyklų, esančių Baltijos jūros pakrančių regionuose Skonėje (Švedija), Meklenburge (Vokietija), Klaipėdoje ir Pomeranijoje (Lenkija) bei pasklidimo vandens telkiniuose – nuotekų priimtuvuose įvertinimą. Taip pat pristatytos ir aptartos pažangios nuotekų valymo technologijos ir laboratorinių tyrimų metodai bei taikytinos priemonės siekiant sumažinti cheminę farmacijos medžiagų apkrovą aplinkoje.

 

Seminare pranešimą apie farmacinių medžiagų stebėsenos metodus bei paplitimą Pietų Baltijos vandens telkiniuose skaitė Aplinkos apsaugos agentūros Aplinkos tyrimų departamento direktorė Galina Garnaga-Budrė.