Pirmasis puslapis > Teminė informacija > Naujienos > PFAS – AMŽINOS CHEMINĖS MEDŽIAGOS

 

PFAS – AMŽINOS CHEMINĖS MEDŽIAGOS

Neabejotinai kiekvienas iš mūsų esame susidūrę su perfluoralkilintomis ir polifluoralkilintomis medžiagomis  (PFAS). Jos yra naudojamos daugelyje plataus kasdienio vartojimo gaminiuose, suteikdamos jiems įvairių naudingų savybių, dėl ko mūsų buitis tampa lengvesnė ir paprastesnė. Tačiau PFAS yra itin patvarios medžiagos, kurios kaupiasi aplinkoje, o kai kurios iš jų – ir mūsų organizmuose. Dėl tokių savo ypatybių PFAS dažnai vadinamos amžinomis cheminėmis medžiagomis.

 

PFAS – tai yra medžiagų grupė, kuriai priskiriama daugiau kaip 4 700 medžiagų. Jos naudojamos pramonėje ir vartotojų produktų gamyboje nuo 1940 m. Pavyzdžiui, gaminant drabužius nuo lietaus, gesinimo putas, ugniai atsparius audinius, nelipnias keptuves ir puodus. Šios medžiagos taip pat naudojamos gaminant maisto pakuotės, pavyzdžiui, mikrobangų krosnelėje spraginamų kukurūzų maišeliuose ir daugelyje greitojo maisto pakuotėse, kosmetikos gaminiuose, baldiniuose audiniuose, kitų audinių ir kilimų paviršiaus apdorojimo produktuose, dažuose, chromuotuose gaminiuose, saulės baterijų plokštę dengiančioje plėvelėje, statybinėse medžiagose.

Pagrindinė problema – tai PFAS neigiamas poveikis žmogui ir aplinkai. Šiai grupei priklausančios medžiagos yra ypač patvarios, jos nesiskaido, todėl kaupiasi aplinkoje. Jokios kitos gaminamos cheminės medžiagos neišlieka aplinkoje taip ilgai, kaip PFAS. Jų galima rasti lietaus ir gruntiniuose vandenyse, dirvožemyje, jomis užteršiamas maistas, pašarai ir geriamasis vanduo. Remiantis atliktais tyrimais, kai kurios iš jų taip pat aptinkamos Europos valstybių ir JAV piliečių kraujyje. PFAS gali sukelti sunkius sveikatos sutrikimus: vėžį ar kepenų pažeidimus, dėl jų poveikio gali padidėti cholesterolio kiekis kraujyje ir susilpnėti imuninė sistema.

Deja, dėl PFAS naudojimo plačiu mastu, visiškai išvengti šios medžiagos neįmanoma, tačiau yra keletas priemonių, kurių galime imtis kiekvienas iš mūsų, kad sumažintumėme patiriamą poveikį. Pavyzdžiui, galime rinktis produktus, pažymėtus ekologiniu ženklu, arba, ant kurių nurodoma, kad juose nėra PFAS.

Atsižvelgdama į PFAS daroma poveikį aplinkai ir žmonėms, ES imasi veiksmų, kad būtų sumažintas šių medžiagų naudojimas. Pagal ES cheminių medžiagų teisės aktus jau yra ribojama kai kurių PFAS gamyba ir naudojimas. O šių metų gegužės mėn. Vokietija, Nyderlandai, Norvegijos, Švedija ir Danija susitarė parengti bendrą naują REACH apribojimo pasiūlymą, siekiant sumažinti riziką aplinkai ir žmonių sveikatai, gaminant ar naudojant įvairius PFAS. Suinteresuotos šalys yra kviečiamos pateikti informaciją apie PFAS naudojimą iki 2020 m. liepos 31 d. Ypač laukiama informacijos iš mokslininkų bei įmonių, gaminančių ar naudojančių PFAS, parduodančių šių medžiagų mišinius ar gaminius, ir tokių, kurios naudoja PFAS alternatyvas. Gauta informacija bus naudojama, siekiant patikslinti pasiūlymo taikymo sritį ir išanalizuoti skirtingų apribojimo galimybių veiksmingumą ir socialinį bei ekonominį poveikį. Planuojama, jog apribojimo pasiūlymas bus parengtas per ateinančius dvejus metus. Parengtas pasiūlymas bus teikiamas Europos cheminių medžiagų agentūros (ECHA) moksliniams komitetams, kuriems priklauso ir Aplinkos apsaugos agentūros specialistai, nuomonės formavimui. Sprendimą dėl REACH apribojimų priims Europos Komisija. Tikėtina, kad šis apribojimas įsigalios 2025 m.