Pirmasis puslapis > Teminė informacija > Naujienos > ŠIANDIEN MINIMA PASAULINĖ APLINKOS DIENA: ŠVĘSKIME BIOLOGINĘ ĮVAIROVĘ!

 

ŠIANDIEN MINIMA PASAULINĖ APLINKOS DIENA: ŠVĘSKIME BIOLOGINĘ ĮVAIROVĘ!

Kasmet birželio 5 d. minime pasaulinę aplinkos dieną. Ši diena skirta atkreipti dėmesį į globalias aplinkos prolemas, paraginti kiekvieną imtis veiksmų, tausojant ir saugojant savo aplinką nuo įvairių aplinkosaugos iššūkių, su kuriais šiandien susiduria pasaulis.

 

Šiais metais pasaulinės aplinkos dienos pagrindinė tema – biologinė įvairovė. Ir ji pasirinktina neatsitiktinai. Pastaruoju metu biologinė įvairovės nykimas tapo didelį susirūpinimą keliančiu klausimu. Naujausi įvykiai, pradedant krūmynų gaisrais Brazilijoje, JAV ir Australijoje ir baigiant skėrių užkrėtimu visoje Rytų Afrikoje - ir dabar COVID-19 pandemija - rodo žmonių ir kitų ekosistemose egzistuojančių gyvųjų organizmų visapusišką tarpusavio priklausomybę.

 

Vienas iš pagrindinių biologinę įvairovę apibūdinantis bruožų – tai  ekosistemų ir tarprūšiniai santykiai. Nuo jų priklauso visos ekologinės sistemos būsena. Pati žmonija yra biologinės įvairovės dalis ir taip pat dalyvauja šių santykių kūrime. Pastaruoju metu organizmų rūšių įvairovė sparčiai nyksta, o tai reiškia, jog ekosistemų ir tarprūšiniai santykiai yra išbalansuoti. Didžiąją dalimi dėl žmogaus veiklos šie santykiai nėra lygiaverčiai. Svarbu suvokti, jog mūsų egzistavimas be biologinės įvairovės būtų neįmanomas. Tai ką turime, remiasi gamintinu kapitalu. Tik nuo biologinės įvairovės priklauso gamtos teikiamos paslaugos: klimato reguliavimas, vanduo ir oras, dirvožemio derlingumas ir maistas, kuras, pluošto bei vaistų gamyba ir t.t. Nepaisant visų mūms gamtos teikiamų pranašumų, mes vis tiek netinkamai su ja elgiamės.

Todėl 2020-ieji paskelbti biologinės įvairovės metais ir skirti tautų įsipareigojimams išsaugoti ir atkurti biologinę įvairovę. Privalome gerbti gamtą, kuo maksimaliau prisitaikyti prie jos, o ne atvirkščiai, siekti ją suprasti, labiau vertinti tai, ką ji mums duoda, ir saugoti ją. Juk biologinė įvairovė yra esminis pagrindas, palaikantis visą gyvybę tiek sausumoje, tiek po vandeniu, tiek ore. Pašalinus nors vieną elementą iš puikiai veikiančio mechanizmo, jis neveiks, taip pat ir gamtoje - vienos rūšies išnykimas veikia visą ekosistemą ir gali sukelti neigiamų padarinių.

 

Pasaulinę aplinkos dieną paskelbė Jungtinių Tautų Generalinė Asamblėja 1972 m. Stokholme vykusios tarptautinės konferencijos, skirtos globalinėms aplinkos problemoms spręsti, atidarymo metu. Konferencijos dalyviai - 115 šalių ir tarptautinių organizacijų atstovai - pareiškė, kad gamtos ištekliai, įvairios ekosistemos turi būti išsaugotos ateities kartoms. Nuo tada ši diena yra svarbi kiekvienam žmogui. Ne veltui pasaulinė aplinkos diena dar vadinama Žmonių diena. Ši diena visame pasaulyje minima, organizuojant įvairius renginius, siekiančius atkreipti dėmesį į aplinkos problemas.

Kiekvienais metais JT Aplinkos programa išrenka šalį, kuriai patiki organizuoti Pasaulinei aplinkos dienai skirtus renginius. Šiemet oficialaus minėjimo šeimininkės vaidmuo teko Kolumbijai bendradarbiaujant su Vokietija. Kolumbija – viena turtingiausių biologine įvairove šalių. Jai priklauso 10 proc. žemėje egzistuojančios biologinės įvairovės. Priklausydama Amazonės atogrąžų miškų daliai, Kolumbija užima pirmąją vietą pagal paukščių ir orchidėjų rūšių įvairovę ir antrąją – pagal drugelių, gėlavandenių žuvų ir varliagyvių rūšis.