Pateikta metodika yra skirta paskaičiuoti galimas išleisti koncentracijas ir apkrovas paviršinių vandens telkinių riziką sukeliantiems sutelktiems taršos šaltiniams, kad būtų užtikrintas vandensaugos tikslų pasiekimas. Įvertinimui buvo atrinkti tie sutelktiejį šaltiniai ir vandens telkiniai, kurie ankstesniuose vertinimuose įvertinti kaip galimai rizikos dėl išleidžiamų nuotekų. Ankstesnių vertinimų rezultatai pateikiami:
Taip pat papildomai į vertinimą buvo įtraukti nuotekų išleistuvai, kurių kodai yra: 1180109, 1480001, 1330077, 1330009, 1330021, 1870006, 1550125, 1570004, 1570091, 1450002. Šie išleistuvai nuotekas išleidžia į vandens telkinius, kuriuose būklė pagal sutelktųjų šaltinių taršą indikuojančius parametrus nebuvo gera. Duomenų analizei apriboti buvo pasirinktas vėliausias 2014-2019 metų periodas.
Rezultams gauti buvo atlikti šie žingsniai:
- Pirmiausia buvo suskaičiuotas vidutinis debitas kiekvienam vandens telkiniui. Vandens telkiniuose, kuriuose buvo modeliavimo duomenys vidutinis debitas buvo suskaičiuotas iš jų, kuriems nebuvo modeliavimo duomenų buvo panaudota formulė Vid. debitas m3/s = 0.01576 X Telkinio baseino plotas km2.
- Visi nuotekų duomenys buvo sugrupuoti apjungiant Išleidžiamų nuotekų rūšies ir nuotekų kiekio grupės stulpelius (grupės sudalintos pagal intervalus: <10, 10-100, 100-1000 ir > 1000 tūkst. m3 per metus). Šioms grupėms buvo paskaičiuotos medianinės vertės, kurios buvo naudojamos užpildyti trūkstamus duomenis arba duomenis, kurių vertės buvo nepatikimos (pvz., 0).
- Užpildyti nuotekų duomenys visam analizuojam periodui buvo suvidurkinti, suskaičiuotos apkrovos į vandens telkinius, tolimesnei analizei buvo atrinkti tik BDS7, bendrojo azoto ir bendrojo fosforo parametrai.
- Nuotekų duomenis apjungus su upių ir ežerų debito duomenimis buvo paskaičiuota kiekvieno šaltinio sukuriama koncentracija (pagal atskirus parametrus vandens telkinyje), kuri būtų esant tik vienam taršos šaltiniui.
- Panaudojus paviršinių vandens telkinių būklės nustatymo metodikos kriterijus buvo paskaičiuota kokį procentą galimos taršos (pagal geros/vidutinės ribos vandens telkinio būklės kriteriju) išnaudotų vertinamas nuotekų išleistuvas, jeigu nebūtų jokios kitos taršos vandens telkinio baseine.
- Naudojantis 5 punkto rezultatais visi nuotekų išleistuvai buvo sureitinguoti pagal atskirus parametrus, o po to bendrai visiems parametrams. Aukščiausiai atsidūrė tie nuotekų išleistuvai, kurie labiausiai veikė vandens telkinius. Jeigu trūko duomenų bendrajam azotui arba bendrajam fosforui, jiems buvo priskirtos BDS7 paskaičiuotos vertės.
- Sutelktųjų šaltinių taršos sumažinimai reikalingi pasiekti gerą būklę vandens telkiniams buvo paimti iš Reikalingų vandens telkinių taršos sumažinimų ataskaitos.
- Jeigu atrinktų nuotekų išleistuvų veikiamam vandens telkiniui buvo išskirtas poreikis mažinti sutelktąją taršą, mažinimo poreikis buvo priskirtas poveikį darančiam nuotekų išleistuvui. Jeigu keli vertinimui atrinkti išleistuvai veikė tą patį vandens telkinį, sumažinimo poreikis buvo padalintas nuotekų išleistuvams atitinkamai pagal jų atnešamos taršos dalis.
- Taršos sumažinimo poreikiai kiekvienam išleistuvui buvo atimti iš jų išleidžiamų apkrovų ir buvo gautas didžiausias leidžiamas išleisti taršos kiekis arba didžiausia leidžiama apkrova. Padalinus iš išleistuvo išleidžiamo vidutinio nuotekų kiekio buvo paskaičiuota didžiausia leidžiama išleisti teršalų koncentracija (Apkrovų skaičiavimo metodas).
- Nuotekų duomenys dar kart sugrupuoti pagal 2 punkte nurodytus kriterijus. Kiekvienai grupei iš esamų duomenų buvo paskaičiuotas pirmasis kvartilis, kuris atkerta 25% duomenų. Šis metodas leido nustatyti nuotekų išvalimo ribą, kuri yra pasiekiama 1/4 geriausių panašaus dydžio ir nuotekų tipo išleistuvuose (Pirmo kvartilio medotas).
- Gyventojų ekvivalentas (GE) reikalingas priskirti Nuotekų reglamento 2 lentelės vertes buvo paimtas iš nuotekų projektinio pajėgumo pagal GE duomenų.
- Galiausiai, didžiausių leidžiamų (DL) išleisti koncentracijų vertės nustatytos sekančiai:
- Jeigu nuotekų išleistuvui 9 punkte buvo paskaičiuota teigiama koncentracija, kuri yra didesnė už gautą 10 punkte ir mažesnė ar lygi Nuotekų reglamento vertei (tik buitinių ir komunalinių nuotekų išleidėjams), buvo priskirta 9 punkte paskaičiuota vertė;
- Jeigu nuotekų išleistuvo 9 punkte paskaičiuota koncentracija buvo didesnė negu Nuotekų reglamento 2 lentelės vertė (tik buitinių ir komunalinių nuotekų išleidėjams), buvo priskirta Nuotekų reglamento lentelės vertė (Nuotekų reglamento metodas);
- Visais kitais atvejai naudota 10 punkte paskaičiuota vertė.
- DL apkrova nuotekų išleistuvui per metus buvo gauta panaudojant 12 punkle paskaičiuotą DL koncentraciją ir vidutinį metinį išleistuvo nuotekų kiekį.