Pirmasis puslapis > Teminė informacija > Naujienos > BALTIJOS JŪRĄ IR KURŠIŲ MARIAS TERŠIANČIOS MEDŽIAGOS: PERFLUORINTI JUNGINIAI

 

BALTIJOS JŪRĄ IR KURŠIŲ MARIAS TERŠIANČIOS MEDŽIAGOS: PERFLUORINTI JUNGINIAI

Aplinkos apsaugos agentūros vykdomo monitoringo metu Baltijos jūroje randamos įvairios patvarios cheminės medžiagos. Vienos iš jų – perfluorinti junginiai PFOS ir PFOA. Tai medžiagos, kurios dėl savo patvarumo anksčiau buvo plačiai naudojamos pramonėje, tačiau kartu turėjo ir neigiamą poveikį aplinkai.

 

Perfluorinti junginiai aplinkoje nesuskyla, o patekę į gyvus organizmus dalyvauja mitybos grandinėje, sukelia endokrininės sistemos sutrikimus, inkstų ir kepenų pažeidimus. Į vandens aplinką šie junginiai patenka su nuotekomis, nusėda iš oro dėl pramoninės veiklos. Dėl savo patvarumo šie junginiai buvo plačiai naudojami įvairių buities reikmenų gamyboje, o vienas svarbesnių vandens telkinių taršos perfluorintais junginiais šaltinis – gaisrų gesinimo putos.


Remiantis HELCOM atliktais vertinimais, pietrytinė Baltijos jūros dalis 2011-2016 m. laikotarpiu dėl aukštų PFOS koncentracijų vandenyje nesiekė geros būklės. Tai patvirtina ir Aplinkos apsaugos agentūros atlikti perfluorintų junginių tyrimai Kuršių marių ir Baltijos jūros aplinkoje, kurie buvo vykdyti 2015, 2016 ir 2018 metais įgyvendinant valstybinio aplinkos monitoringo programą.


2015-2016 metais PFOS ir PFOA vandenyje aptikta visose tyrimų vietose. Didžiausia leidžiama momentinė PFOS koncentracija vandenyje viršyta nebuvo, tačiau visose vietose viršytas vidutinis metinis aplinkos kokybės standartas. Dugno nuosėdose 2015 m. perfluorintų junginių nebuvo aptikta. Tais pačiais metais gyvuosiuose organizmuose PFOS koncentracija neviršijo aplinkos kokybės standarto, tačiau mažesnėmis koncentracijomis PFOS buvo aptiktas Baltijos jūroje esančioje strimelėje, menkėje bei plekšnėje, ir Kuršių mariose esančiame ešeryje. 2018 m. PFOS Kuršių marių ir Baltijos jūros vandenyje nebuvo aptikta.

 

Vidutinė metinė PFOS koncentracija Kuršių mariose ir Baltijos jūroje 2015-2016 m.


Anksčiau atlikti tyrimai taip pat parodė ir platų perfluorintų junginių paplitimą. Jų  rasta gamybinėse, buitinėse, paviršinėse lietaus nuotekose, nuotekų dumble, sąvartynuose, upių vandenyje. Tolimesni PFOS tyrimai Kuršių marių ir Baltijos jūros vandenyje, dugno nuosėdose ir biotoje numatyti 2021-2023 m.


Europos Sąjungoje PFOS turinčių gaisrų gesinimo putų naudojimas buvo uždraustas 2011 m. PFOA importas ir gamyba ES uždrausti nuo 2020 m. 2000-2013 m. daugelis gamintojų JAV, Japonijoje ir Vakarų Europoje palaipsniui nutraukė PFOA ir junginių, kurie virsta į PFOA, gamybą, tačiau šis junginys toliau naudojamas Kinijoje.


Daugiau informacijos apie taršą perfluorintais junginiais ir Baltijos jūros bei Kuršių marių vandenų būklę rasite ČIA.